Haft komputerowy

   01/13/2022 14:12:28     Drukarnia
Haft komputerowy

Czym jest haft komputerowy?

Technika zdobienia tkanin jaką jest haft komputerowy to metoda posiadająca swoje korzenie w znanym od starożytności hafcie ręcznym. Już w 1828 roku, w związku z uprzemysłowieniem, metoda ta została zmechanizowana, co pozwoliło zdecydowanie szybciej oraz taniej wykonywać wszelkie znakowanie tkanin. Haft komputerowy cechuje się niezwykłą precyzją wykonanych wzorów i wysoką estetyką zdobień. Jest bardzo odporny na negatywny wpływ częstego prania odzieży, a kolory zachowują swą trwałość przez bardzo długi czas, co powoduje, że jest często stosowany również w produkcji odzieży roboczej, bardziej narażonej na zniszczenia i wymagającej częstszego prania niż ubrania codziennego użytku. Dzięki dostępowi do rozwiniętych technologii, metoda haftu komputerowego nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w kwestii potencjalnie zastosowanych wzorów.

Zobacz: długopisy reklamowe

Sprawdź także na czym polega metoda tampodruk, która również cieszy się dużą popularnością wśród metod znakowania.

Możemy sami dobrać lub zaprojektować wzór, który chcemy naszyć na nasz materiał lub równie dobrze skorzystać z pomocy wykwalifikowanych grafików, często zatrudnionych w firmach hafciarskich, aby uzyskać pożądany efekt gdzie granicą może być wyłącznie nasza wyobraźnia. Po etapie wektoryzacji naszej grafiki, która stanowi projekt haftu, zdobienie gotowe jest do naniesienia na odzież. Przygotowane w ten sposób pliki, mogą zostać odwzorowane na tkaninach z zachowaniem wszystkich, nawet małych szczegółów. Szeroki wachlarz nici o różnej grubości, strukturze czy bogatej kolorystyce pozwoli dokładnie dopasować w praktyce wykończenie do wizji naszego projektu. Coraz bardziej popularna staje się również personalizacja własnej odzieży czy innych tkanin, które użytkujemy. Haft komputerowy może pomóc Ci w zdobieniu t-shirtów, czapek, toreb czy nawet koców i obrusów.

Zobacz: smycze z nadrukiem

Zalety i wady haftu komputerowego

Najtrwalsza metoda zdobienia to właśnie haft komputerowy. Nie musimy się obawiać o pękanie, rozdarcia oraz swobodnie możemy prasować wyhaftowane elementy.

Zalety haftu komputerowego:

  • trwałość
  • elegancko i efektownie wyglądające zdobienia
  • niskie ceny przy dużym nakładzie
  • wielki wybór nici (szeroki wachlarz kolorów, grubości, dostępne są również nicie specjalnego zastosowania, jak nicie ognioodporne)

Wady haftu komputerowego:

  • tkaniny, na które ma zostać naniesiony haft, muszą być dostatecznie wytrzymałe i grube
  • cena przy małym nakładzie wzrasta
  • dobry efekt końcowy wymaga dobrego projektu

Haft komputerowy - zastosowanie i działanie

Zastosowanie haftu komputerowego to właściwie nieograniczony temat. Wyżej wspomniana personalizacja własnej garderoby to jedna z wielu metod, w której można popisać się swoją kreatywnością i fantazją, prezentując się potem w oryginalnej odzieży, która przyniesie wiele satysfakcji. Wiele elementów domowego wystroju jak obrusy, serwetki, pledy czy koce również mogą uzyskać nowe życie dzięki tej technice lub zamienić się ze zwykłych, prostych elementów w szykowne i dopasowane do konwencji wystroju mieszkania detale. Dzięki wytrzymałości haftowanych znakowań, wiele firm (w tym SpiroPrint) produkujących profesjonalną odzież roboczą z logo stosuje właśnie haft komputerowy, aby ubrania noszone w trudnych warunkach zachowały swoje oznaczenia takie jak loga firm.

Haft komputerowy ma również szerokie zastosowanie w odzieży dla służb mundurowych, gdzie haftuje się dystynkcje, naszywki czy nawet mocowane na rzep nazwiska czy funkcje. Metoda haftu komputerowego jest również bardzo przydatna w produkcji przeróżnych elementów reklamowych jak odzież czy akcesoria. W naszym sklepie znajdą państwo chociażby polary firmowe z haftem. Na cenę haftu wpływa wiele czynników takich jak rodzaj, rozmiar czy projekt haftu, lecz to, ile kosztuje haft komputerowy dyktowane jest głównie przez nakład. Przy dużych ilościach znakowanych przez nas materiałów, ceny jednej sztuki wahają się nawet w granicach kilku złotych, co czyni metodę bardzo opłacalną. Wytrzymałość naszyć oraz rozszerzenie możliwości maszyn hafciarskich powoduje, że bez względu na ilość projektów oraz cenę, klienci coraz częściej decydują się na ten zabieg.

Zobacz: długopisy z grawerem