Tampodruk

   01/13/2022 15:17:43     Drukarnia
Tampodruk

Tampodruk - co to jest?

Tampodruk to proces analogowy wykorzystywany do drukowania na małych, nierównych powierzchniach. Tę technikę zalicza się do druku wklęsłego, pośredniego. Nadaje się do ozdabiania przedmiotów z tworzyw różnego rodzaju: od gumy, przez tworzywa sztuczne, skórę i metal, na drewnie, szkle, a nawet na produktach spożywczych kończąc. Jego nazwa pochodzi od słowa "tampon", czyli stempel, który służy do nanoszenia farby z powierzchni matrycy na przedmiot. Przy okazji zachęcamy także do sprawdzenia także czym jest druk UV.

Zalety tampodruku

Tampodruk posiada szereg zalet, które czynią tę metodę niezwykle atrakcyjną. Przede wszystkim proces jest wydajny, a uzyskany nadruk charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Cechuje go również odporność na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak ścieranie, wpływ chemikaliów i wody. Dodatkowo dobrze kryje zadrukowywane powierzchnie oraz ma wysoką rozdzielczość, dlatego uzyskane rezultaty na długo pozostaną czytelne oraz bardzo efektowne.

Zobacz: długopisy reklamowe

Tampodruk umożliwia perfekcyjne odwzorowanie określonych wzorów i znaków. Jak już wspomniano, pozwala na drukowanie nawet na nierównych powierzchniach - wklęsłych, wypukłych i wielu innych - wykonanych z dowolnych materiałów. Warto dodać, że tampodruk jest dosyć tanią i szybką metodą druku.

Wady tampodruku

Tampondruk ma również kilka wad. Nie nadaje się do zadrukowywania dużych powierzchni. Kiedy tampodruk stosuje się na ciemnych lub chropowatych powierzchniach, wtedy “bicie” wzoru czasem musi być powtórzone dwa razy. Z kolei metalowe tworzywa wymagają dodania do farby utrwalacza, aby nadruk nie dał się łatwo zdrapać. Pewien problem stwarzają miękkie podłoża, gdyż, przez wzgląd na trudne pasowanie, można drukować na nich tylko jeden kolor.

Zobacz: smycze z nadrukiem

Tampodruk - zastosowanie i działanie

Jeśli chodzi o tampodruk zastosowanie jest bardzo szerokie. Można go wykorzystać w marketingu produktowym poprzez nadrukowanie logo i danych kontaktowych firmy lub znaku określonej marki. Tak przyozdobiony kubek, breloczek lub długopis będzie spełniał dwie funkcje - praktyczną i reklamową, co z pewnością doceni wielu klientów. Tampodruk można także wykorzystywać do wykonywania nadruków na częściach samochodowych, panelach AGD, numizmatach i elementach wyposażenia wnętrz. To sposób na nienachalne, ale skuteczne budowanie wizerunku firmy. Firmowe gadżety, takie jak długopisy z logo firmy czy breloki reklamowe z nadrukiem, to popularne przedmioty w wielu przedsiębiorstwach, które budują w pracownikach poczucie przynależności. Wiele marek wykorzystuje wykonane tą techniką nadruki do poprawy swojej rozpoznawalności.

Do zastosowania tej metody potrzebna jest profesjonalna maszyna do tampodruku, zwana tamponiarką. Wyróżnia się trzy rodzaje tamponiarki: ręczną, półautomatyczną i automatyczną. Potrzebne będą również matryca oraz stempel (tampon). Matryce do tampodruku to płytki wykonane ze stali lub polimeru, na których wyryto wybrany wzór. Matryce stalowe są uważane za trwalsze, a ponadto mogą być wykorzystywane z dwóch stron. Są płaskie, dlatego do drukowania na nieregularnych powierzchniach należy wykorzystać odpowiedni stempel. Tampon jest gładki i elastyczny, aby dobrze dopasował się do każdej powierzchni. Matrycę pokrywa się farbą, której nadmiar należy usunąć za pomocą specjalnego zgarniacza (rakli). Następnie tampon dociska się do płytki wzorcowej, dzięki czemu barwnik zostaje na niego przeniesiony. Ostatni krok to przyciśnięcie stempla do przedmiotu, na którym ma znaleźć się wzór. Po oznakowaniu produkt jest zabierany z maszyny, a jego miejsce zajmuje czysty, niezadrukowany przedmiot.

Zobacz: długopis strzykawka

Chcąc uzyskać zadowalający efekt należy pamiętać, aby korzystać z maszyn i elementów wykonanych ze sprawdzonych materiałów najwyższej jakości. Istotny jest dobór farby oraz utwardzacza odpowiedniego do powierzchni, na której ma znaleźć się nadruk. Tampon również musi być dobrze wybrany, aby wzór został idealnie naniesiony. Wspomnieliśmy o długopisach czy brelokach, ale to nie jedyne produkty, przy których korzystamy z tampodruku. Należą do nich również zapalniczki reklamowe, a nawet kubki.

Ile kolorów i jakie farby się stosuje?

Liczba kolorów, jakie można zastosować, jest uzależniona od rodzaju tamponiarki. W tamponiarkach ręcznych można zwykle użyć tylko jednego koloru. W przypadku tamponiarek automatycznych możliwe jest wykorzystanie nawet dwunastu kolorów jednocześnie. Farby stosowane w tampodruku dają możliwość uzyskania odcienia w oparciu o wzornik Pantone. Ich wybór jest uzależniony od tworzywa, na którym ma być wykonany nadruk.

Zobacz: gadżety medyczne

Tampodruk jest uznawany za sposób na reklamę przynoszącą oczekiwane efekty. Jest trwały, praktyczny i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Tampodruk zadowoli zarówno prezesów dużych korporacji, jak i właścicieli małych, lokalnych firm.