Druk DTG

   01/13/2022 14:29:18     Drukarnia
Druk DTG

Jeśli zastanawiamy się nad formą naniesienia czegoś na odzież, to w dzisiejszych czasach wybór technik, którymi można to zrobić – jest naprawdę spory. Wśród całej gamy jedną z ciekawszych metod jest druk DTG (nadruk DTG).

Druk DTG – co to jest

DTG druk – jego nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia Direct To Garment, co w polskim języku oznacza coś w rodzaju „bezpośrednio do odzieży” stąd też w naszym kraju druk DTG często nazywany jest drukiem bezpośrednim. Jest to nowoczesna metoda druku cyfrowego bezpośrednio na tekstyliach, która pozwala na odzwierciedlenie na odzieży logotypu, napisu, herbu, a nawet zdjęcia czy innego wzoru praktycznie we wszystkich możliwych barwach, a do tego w doskonałej rozdzielczości, co sprawia, że nadruk DTG wspaniale prezentuje się na koszulce. Jakość wydrukowanego obrazu określana jest więc jako fotograficzna, a dodatkowym atutem jest brak konturów i obramowań. Jest to więc obecnie jedna z najlepszych metod jeśli chodzi o druk kolorowy.

Inną metodą znakowania, która wykorzystuje całą gammę kolorów jest również druk sublimacyjny, który podobne jak DTG wykorzystujemy do znakowania niektórych produktów w naszym sklepie.

Zalety i wady nadruku DTG

DTG druk określany jest często jako następca popularnego sitodruku. Jest to jednak dużo nowocześniejsza metoda, która z powodu swoich zalet jest coraz częściej wybierana przez klientów. Nadruk DTG zalet ma bowiem całkiem sporo:

  • Jakość wizualna – druk kolorowy wykonany metodą DTG jest naprawdę najwyższej jakości. Projekt odwzorowywany jest z najwyższą dokładnością, dzięki czemu na odzieży widzimy dokładnie to, co chcemy. W dodatku możemy za jego pomocą nanosić na tekstylia nawet zdjęcia, które również będą bardzo dobrze wyglądać. Rozdzielczość w tej technice wynosi nawet do 1200 DPI.
  • Czas realizacji i opłacalność mniejszych nakładów – druk DTG pozwala na dużo szybszą realizację niż sitodruk, gdyż nie wymaga chociażby matryc, a co za tym idzie omijany jest cały proces przygotowania formy drukowej, co wiąże się także z niższą ceną, gdyż nie ponosimy za takie przygotowania kosztów. Oznacza to też, że nadruk DTG jest opłacalny także w przypadku niewielkich ilości odzieży, które chcemy oznakować.
  • Jakość techniczna – DTG druk jest także świetny jakościowo pod względem technicznym i bardzo korzystny pod względem późniejszego użytkowania odzieży, na którą taki druk kolorowy został naniesiony. Osoba chodząca w koszulce czy bluzie nie odczuwa dyskomfortu i nie musi się obawiać o zniszczenie. Mianowicie: nie marszczy się, nie pęka, nie kruszy. Dodatkowo jest niemalże niewyczuwalny w dotyku, nie obciąża odzieży i co najważniejsze – przepuszcza powietrze, co oznacza, że skóra ma do niego dostęp i dzięki temu „może oddychać”.

Nie od dziś wiadomo jednak, że ciężko znaleźć coś co będzie idealne. Podobnie jest z drukiem DTG, który również ma pewne wady. Jedną z nich jest fakt iż niezbyt dobrze sprawdza się on w przypadku tkanin z dużą domieszką syntetyczną, która maksymalnie powinna wynosić 20%. Zalecane są więc tkaniny naturalne. Innym elementem jaki możemy uznać za wadę jest to, że farby najwyższej jakości kosztują dość sporo i cena druku jest wysoka oraz ostrożność jaką musimy zachować przy praniu naznaczonej w ten sposób odzieży.

Druk cyfrowy DTG - zastosowanie i działanie

Druk cyfrowy DTG polega na bezpośrednim nadrukowaniu na odzież pliku graficznego bez używania do tego jakiegokolwiek nośnika transferowego jak papier czy folia. Nadruk DTG wykonywany jest za pomocą specjalnej drukarki (plotera) przypominającej nieco tradycyjną drukarkę atramentową. Taki druk kolorowy możemy wykonać do rozmiaru A3. Podczas druku farba niejako wnika i wsiąka w materiał i się z nim związuje, co zapewnia trwałość oraz komfort noszenia. DTG druk może znaleźć się dzięki temu na dowolnej części garderoby – także na szwach, ściągaczach czy nawet na łączeniu materiałów.


Druk DTG jest stosowany głównie przez klientów, którym zależy na bardzo dobrej jakości i odwzorowaniu grafiki w najwyższym stopniu. Jako producent odzieży firmowej wykorzystujemy gdy znakujemy bluzy reklamowe, a także torby bawełniane z nadrukiem. Świetnie sprawdza się też przy mniejszych zamówieniach, gdyż nie wymaga on przygotowania matrycy. Często zamawiany jest z okazji imprez okolicznościowych, gdzie potrzebne są spersonalizowane koszulki, a także przez firmy, które nie potrzebują odzieży liczonej w dziesiątkach czy setkach oraz przez osoby, które chcą mieć unikatową odzież. Nadruk DTG opłacalny jest bowiem już od jednej sztuki.