Grawer CO2 i YAG

   01/13/2022 14:31:58     Drukarnia
Grawer CO2 i YAG

Grawerowanie laserowe - co to jest

Jest to technika umożliwiająca bardzo precyzyjne oraz trwałe znakowanie rozmaitych przedmiotów. Tego typu zdobienia można wykonać na wszelkiego rodzaju metalach, metalach powlekanych, aluminium oraz metalach szlachetnych. Możliwe jest również znakowanie niektórych rodzajów plastików. Grawer laserowy może mieć zastosowanie zarówno artystyczne, jak i czysto techniczne. Za pomocą maszyn przeznaczonych do tego celu można wykonywać dowolne wzory oraz motywy, które mają służyć ozdobieniu i spersonalizowaniu przedmiotów, na przykład długopisów, metalowych breloków, kubków, pendrivów czy na przykład metalowych częściach wykorzystywanych w przemyśle w różnych branżach np. automotive. Dzięki tej technologii można stworzyć personalizowane podpisy na nagrodach lub pucharach. Dodatkowo, ze względu na zastosowanie technik komputerowych, możliwa jest precyzja oraz powtarzalność wykonywanych wzorów, nawet na wielu setkach lub tysiącach sztuk artykułu.

Zobacz: długopisy reklamowe

Dla ciekawskich i lubiących trwałe i można powiedzieć znakowanie z półki premium proponujemy haft komputerowy, o którym również napisaliśmy kilka słów w innym artykule.

Zasada działania lasera

Podstawą jest stworzenie projektu wzoru, jaki ma być wygrawerowany na danym przedmiocie. Może być on wykonany w dowolnym programie graficznym (najlepiej w programie do obróbki grafiki wektorowej). Taki projekt jest następnie przesyłany do specjalnego oprogramowania sterującego znakowarką laserową i przy jej użyciu przenoszony na wybraną powierzchnię.

Zobacz: smycze z nadrukiem

W jaki sposób działa laser? Pod wpływem energii elektrycznej fotony zaczynają emitować energię w formie światła, które skupiane jest w postaci wiązki, zwanej wiązką laserową. Sama nazwa "laser" jest akronimem od angielskich słów, oznaczających wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania i najlepiej oddaje zasadę działania lasera.

Jaki wpływ ma laser na grawerowaną powierzchnię? Pod wpływem wiązki lasera materiał jest silnie nagrzewany i jego kolor ulega zmianie w kontraście do otoczenia, które nie było poddane działaniu promieni. Innym procesem, jaki może zajść, jest spalenie oraz ulotnienie się materiału. Dzięki temu grawer laserowy jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia i precyzyjny.

Grawer laserowy - rodzaje

W zależności od mocy maszyny oraz typu materiałów, jakie można wyznakować przy ich użyciu, wyróżnia się dwa typy laserów - grawer YAG oraz grawer CO2. Sposób pracy lasera określany jest za pomocą kilku parametrów, między innymi: mocy, prędkości oraz rozdzielczości. Moc lasera jest jednoznaczna z mocą wiązki światła, która jest emitowana przez urządzenie. Im większa jest jej wartość, tym głębszy grawer otrzymujemy. Prędkość lasera oznacza tempo przemieszczania się wiązki wzdłuż materiału. Natomiast od rozdzielczości zależy jakość wykonywanego wzoru.

Zobacz: długopisy z grawerem

Grawer YAG

Laser typu YAG bywa nazywany "twardym" ze względu na większą moc, w związku z czym może być on używany do wyznakowania wszelkich twardych materiałów - metali oraz bardzo twardych tworzyw sztucznych. Efekt, jaki można uzyskać przy użyciu tego typu grawera, różni się w zależności od rodzaju zastosowanego metalu.

Charakterystyka i zastosowanie grawerowania laserowego YAG

Dzięki większej mocy urządzenia grawerowanie laserem typu YAG jest nieco głębsze i może dochodzić nawet do 1 albo 2 mm. Jest to jednak ryzykowna praktyka, ponieważ aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest wytworzenie bardzo dużej ilości ciepła, co może doprowadzić do uszkodzenia grawerowanego materiału. W zależności od rodzaju oraz koloru metalu, przy użyciu tego typu lasera można uzyskać różny wygląd ostatecznego znakowania. Ważne jest również, czy powierzchnia była lakierowana i czy nie jest pokryta żadnym dodatkową substancją powierzchniową. Przy użyciu lasera YAG można również ozdabiać twarde plastiki, które pod wpływem wiązki światła ulegają odbarwieniu. Także w tym przypadku efekt końcowy zależny jest od rodzaju barwnika zastosowanego do produkcji tworzywa, jednak jest on trudny do przewidzenia, ponieważ nie zawsze dobrze znane są użyte substancje barwiące.

Tego typu zdobienia wykonywane są najczęściej na biżuterii, sztućcach, wizytownikach, ramkach na zdjęcia, zegarkach czy też różnego rodzaju urządzeniach posiadających plastikowe obudowy. Przy użyciu grawera YAG SpiroPrint znakuje swoje długopisy metalowe z grawerem. Oprócz tego świetnym gadżetem mogą być także kubki termiczne z grawerem YAG, a dla bardziej elektronicznych osób proponujemy pendrive z grawerem, które również znajdę Państwo w naszym sklepie.

Grawer CO2

Laser typu CO2, zwany "miękkim", przeznaczony jest do znakowania materiałów takich jak: skóra, sklejka, drewno, szkło, pleksi oraz inne miękkie podłoża. Można używać go także do większości materiałów organicznych, nie nadaje się natomiast do grawerowania metalu.

Charakterystyka i zastosowanie grawerowania laserowego CO2

Urządzenia do grawerowania laserowego typu CO2 charakteryzują się mniejszą mocą oraz płytszym wykonywaniem zdobienia. Generalnie waha się ono w granicach od kilku setnych do około pół milimetra. Z kolei w niektórych materiałach wcale nie uzyskuje się wgłębienia, a rysunek jest wywołany jedynie kontrastowym odbarwieniem materiału pod wpływem wiązki lasera. Podobnie jak w przypadku grawera YAG ostateczny efekt jest uzależniony od rodzaju materiału, jaki poddawany jest obróbce. Wykonywane przy jego użyciu wzory cechują się bardzo dużą precyzją i powtarzalnością, dzięki czemu możliwe jest wykonanie wielu sztuk produktów z takim samym wzorem.

Najczęściej zdobienia przy użyciu lasera CO2 wykorzystuje się do produkcji tabliczek aluminiowych, breloków, modeli z drewna i kartonu, zdobionych kieliszków, pudełek czy też kalendarzy książkowych z grawerem i planerów. W przypadku SpiroPrint grawerem CO2 znakowane są również notesy firmowe.